Menu

HAKKIMIZDA

Hayatta Kal Derneği, 20 Mart 2013 tarihinde 7 kurucu üye tarafından kurulmuştur. Sağlık çalışanı olmayan ama ilk yardım konusuna bilgili kişiler de derneğe üye olabilirler. Tüzüğü kamu yararına çalışan bir dernek statüsünde hazırlanmıştır.

En önemli projesi Kalp Projesi olmakla birlikte koruyucu hekimlik, sağlık ve ilk yardım alanında projeler yürütmektedir. Kanserle Hayatta Kal ve Ayaklı Cankurtaran diğer sosyal sorumluluk projelerimizdir. Kanser kalp krizinden sonra en çok ölüme neden olan hastalıktır. Bu proje üyemiz Wilma Elles öncülüğünde yürütülmektedir. Ayaklı Cankurtaran Projesi'nde acil tıbbi yardım ve acil kan ihtiyacı çağrılarına aktivasyon konum üzerinden yakındaki ayaklı can kurtaranlar yönlendirilerek bir çok hayatlar kurtarılacaktır.

KALP PROJESİ

Kalp Projesi 18 yaş üzerinde herkesin kalp masajını öğrenmesini hedeflemektedir. İlk halka 112'nin aranmasının ardından kalp masajı ani kalp durmasında yaşam kurtarma zincirinin en önemli halkasıdır. Bu anlamda T.C. Sağlık Bakanlığı logosuyla sadece kalp masajını anlatan bir kamu spotunu hazırladık. Wilma Elles ve Özhan Carda'nın oynadığı kamu spotunu bakanlığımızın teklifi ile RTÜK zorunlu yayın kapsamına almıştır. Tüm TV'lerde yayınlanmaktadır. Derneğimizin RTÜK 2013/613 nolu kamu spotunu tamamlayan ve Türkiye'de ilk defa toplumun kalp masajı yapmasını isteyen bu kamu spotuna imza attığımız için bu tarihi adımdan dolayı gurur duyuyoruz. Milyonlara algı ve farkındalık çalışmaları ile ulaşmanın yanında saha çalışmalarında bu zamana kadar 5000'den fazla kişiye uygulamalı kalp masajı eğitimi verilmiştir. İlk yardım yönetmeliğine OED'nin girmesi, başka bir deyişle vatandaşın kalp masajından sonra yaşam kurtarma zincirinin üçüncü halkası olan kalbe elektroşok yapmasının da yasal anlamda önünün açılması Türk ilk yardım tarihi açısından ikinci milat niteliğindedir.

YETENEKLER

90%
MEDYA
80%
KONFERANS
70%
ETKİNLİK
30%
CANLI AMBULANS
30%
DİĞER

HEDEFLERİMİZ

1. Ülkemizde kalp damar ve kanser hastası sayısı milyonlarla ifade edilmektedir. Hedefimiz koruyucu hekimlik çalışmaları ile kalp damar hastalığı ve kanser gibi ölümcül hastalıkların artış hızının kesilmesi, toplumun sağlıklı ve kaliteli bir ömür sürmesidir.

2. Toplumun kalp krizi ve kanserden ölüm hızlarının azaltılmasıdır

  TOP