Menu

 

Otomatik Eksternal Defibrilatör (OED) hayat kurtaran elektroşok tedavisinin her yerde ve herkes tarafından uygulanabilmesi için tasarlandı!

Ülkemizde kalp hastalıkları tüm ölüm nedenleri içinde ilk sırada yer almaktadır. Araştırmalara göre en sık görülen sebep ise her yıl 100.000’den fazla ölüme neden olan “ani kalp durması”dır. Ani kalp durması (kardiyak arest), kalbin, beynin ve vücudun ihtiyacı olan kanı pompalayamaz hale gelmesi olarak tanımlanmaktadır. Kalp krizi ile karıştırılsa da aslında farklıdır; ancak çoğu zaman kalp krizi sonucu oluşur. Bunun yanı sıra boğulma, travma, elektrik çarpması, solunumun durması, aşırı stres, ani duygusal değişiklikler ve aşırı fiziksel aktivite diğer başlıca nedenleridir. Ani kalp durması, sağlıklı görünen birinin bile hiç beklenmedik bir anda başına gelebilmektedir. Bu durumda tek etkili müdahale derhal elektroşok (defibrilasyon) ile birlikte destek olarak kalp masajı ve suni solunum uygulanmasıdır.

Otomatik Eksternal Defibrilatör (OED), ani kalp durması geçiren hastayı yaşama döndürebilecek elektroşokun; ambulans gelene kadar, olay yerinde ve ilk birkaç dakika içinde uygulanabilmesi için geliştirilmiş ve tüm ilk yardımcılar tarafından kullanılabilen taşınabilir kalp şok cihazıdır.

Kullanıcıyı sesli ve görsel komutlarla yönlendiren OED’nin kullanımı son derece kolay ve güvenlidir. Kalp ritmini analiz ederek hastanın elektroşoka ihtiyacı olup olmadığını belirler. Gerekli olduğu durumlarda otomatik olarak şoku hazırlar ve yanıp sönen tuşa basılması ile şoku uygular. Şokun gerekmediği durumlarda ise kesinlikle şok uygulanamaz.

  TOP