Menu

Temel yaşam desteği (TYD)

Temel yaşam desteği (TYD), dolaşımı ve solunumu olmayan hastalarda, kalbin pompalama faaliyetini dışarıdan göğüse basılar uygulayarak (kalp masajı), solunumu ise yapay solunum uygulayarak gerçekleştirme işlemidir.

Ani kalp durması gelişen hastalarda dolaşım durduğu için beyne giden kan akışı da durmaktadır. Bu durumda beyin için son derece gerekli olan ve eksikliğinde beyinde çok ciddi hasarların oluştuğu “oksijen” ve “glikoz” moleküllerinin taşınması da durmaktadır. Beyin dokusu, özellikle oksijen eksikliğine en fazla 3 dakika dayanabilmektedir. Dördüncü dakikadan itibaren oksijensiz kalan beyin dokusunda hasarlar oluşmaya başlar. Altıncı dakikadan sonra bu hasarlar daha da ilerlemeye başlar. Nihayetinde 10 dakikadan sonra oluşan bu hasarların iyileşmemesi mümkün olmamaktadır.

İşte bu nedenlerle ani kalp durmasının derhal tanınması, bu zaman zarfında 112’nin arattırılması/aranması 30 saniye içinde en yakınındaki kişiler tarafından temel yaşam desteği uygulamalarının (kalp masajı ve yapay solunum) hemen başlanması kişilerin kalbinin yeniden çalışması durumunda beyin hasarı olmaksızın hayata dönmesini sağlamaktadır. Bu nedenle toplumumuzdaki herkesin temel yaşam desteği uygulamalarını bilmeleri gerekmektedir.

  TOP