Menu

TEMEL YAŞAM KURTARMA ZİNCİRİ ETKİNLİKLERİ

Hayatta Kal Derneği, ani kalp durmalarında kalp masajının önemine dikkat çekmek için “Erişkinlerde Temel Yaşam Kurtarma Zinciri Etkinliği’nde toplu kalp masajı yapıyor.

Hayatta Kal Derneği, ani kalp durma vakalarında herkesin yapabilecekleri ile ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla, İstanbul Meydanları ve Türkiye’nin değişik alanlarında “Toplu Kalp Masajı” yaptı. Yaşam Kurtarma Zinciri Etkinliği’nde ani kalp durmasında ilkyardım olarak yapılabilecek doğru müdahale, insan maketleri ile uygulamalı olarak gösterildi.

Dernek Başkanı Doç. Dr. Mutlu Vural, Yaşam Kurtarma Zinciri ile kamuoyunu bilgilendirmeyi hedeflediklerini belirterek; “Hastane dışında ani kalp durmalarına anında ve doğru müdahale edilememesi sonucu, yılda 100 bin kişi hayatını kaybediyor. Anında ve doğru müdahale ile herkesin hayat kurtarmak mümkün. Bu nedenle başlattığımız etkinliklerimize önümüzdeki günlerde de devam edeceğiz.

Temel Yaşam Kurtarma Zinciri adımlarını öğrenerek ani kalp durması geçiren hastaların %50-60 oranında hayata döndürülebileceğini ifade eden Vural, “İçinde yaşadığımız topluma, belki yanı başımızda olduğu yere yığılacak sevdiğimiz insanlara karşı sorumluluğumuzu yerine getirmek adına her yetişkin birey ani kalp durmasını 30 saniyede tanıyabilmeli, derhal 112’yi aradıktan sonra aralıksız kalp masajı yapmayı öğrenmelidir” diye konuştu.

ANİ KALP DURMASI İLE İLGİLİ GERÇEKLER

– Amerika ve Avrupa ülkelerinde her 100 ani kalp durması vakası gelişen hastadan 5 ila 15’i tekrar hayata döndürülürken ülkemizde aynı durumda başarı oranı yalnızca yüzde 1 seviyelerinde.

– Ani kalp durmasında müdahale edilmeyen her dakika yaşama şansı yaklaşık yüzde 10 azalıyor.

– Sadece üç dakika sonra beyin ölümü başlıyor ve 10 dakika sonra hayatta kalma şansı neredeyse tükeniyor. Bu sebeple sağlık ekiplerinin hasta yanına henüz ulaşmadığı, ani kalp durmasının ilk dakikalarında toplum tarafından aralıksız kalp masajına başlamak altın değeri taşıyor.

TEMEL YAŞAM KURTARMA ZİNCİRİNDE ADIM

1. Adım: TOPLUM -112’yi aramak;

2. Adım: TOPLUM – Temel Yaşam Desteği ya da Aralıksız Kalp Masajı yapmak;

3. Adım: TOPLUM – Otomatik Eksternal Defibrilator veya Otomatik Kalp Şok Cihazı kullanmak;

4. Adım: SAĞLIK ÇALIŞANI – Ambulans

5. Adım: SAĞLIK ÇALIŞANI – Hastane.

TEMEL YAŞAM KURTARMA ZİNCİRİ

Temel yaşam kurtarma zinciri 5 halkadan oluşuyor. Birincisi 112’yi aramak. İlk yardım uygularken bir yandan mutlaka ambulans ve sağlık çalışanı gelecek. İlk başta bunu yapıyoruz. Eğer yanımızda biri varsa zaman kazanmak için 112’yi ona arattırıyoruz. Yalnızsak kendimiz arıyoruz. Ondan sonra temel yaşam desteği yapıyoruz. Bilinç kapalı, iç çeker gibi nefes alıyor veya nefesi kesilmişse ani kalp durması düşünüyoruz. Kalbi durmuşsa kalp masajı yapıyoruz. Yapay solunum biliyorsak yapıyoruz, bilmiyorsak sadece kalp masajıyla devam ediyoruz. Üçüncü halka da OED kullanmak; halk dilinde kalp şok cihazıyla müdahale. Bu üç halka toplum tarafından yapılması gerekenlerden oluşuyor. Dördüncü halka ambulans ve beşinci halka da ambulansın ulaştığı yer yani hastane yoğun bakım hizmetleri. Türkiye’de yaşam kurtarma zinciri 5 değil, 4 halka. Henüz OED yaygın değil. Birinci halka 112’yi aramak, orada da sıkıntılarımız var. İkinci halka temel yaşam desteği, orada da ilk yardımcımız çok az. Ani kalp durması vakalarına ilkancak %5’ten az uygulanıyor. İngiltere’de bu oran %70’den fazla. Otomatik ekternal defibrilatör ile Ambulans öncesi müdahale neredeyse yok denecek kadar az. Neden yurt dışında ilk yardım fazla çünkü işe başvuruda ilk yardım sertifikası sahibi olmak ve toplu yaşam alanlarında OED bulundurmak zorunlu. Yurt dışında gelişmiş ülkelerde bir alışveriş merkezinde kalp krizi geçirdiniz ve Allah korusun öldünüz. Eğer o alışveriş merkezinde bir elektroşok cihazı yoksa direkt taksirle adam öldürmek olarak algılanıyor. Çünkü bulundurma zorunluluğu var. Bu okullar, toplu taşıma için de geçerli ve personeline de eğitim vermek zorunda.

  TOP